Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvykání na ohlavku+vedení

17. 5. 2006

Zvykání na ohlávku

Hříbě by si mělo zvykat na ohlávku co nejdříve. Přivyknutí neznamená pouze to, že zvíře ohlávku přijme, nýbrž bez problémů probíhá i její nasazování a sundávání. Pamatujte si, že zvíře, které má z ohlávky strach, nemá žádné špatné úmysly. Pomalu jej s ohlávkou seznamujte. Opatrně jej hlaďte po celé hlavě a uklidní-li se, můžete mu ohlávku zkusit nasadit. Jestliže ji přijme, nechte mu ji pouze krátce a pro začátek se s ním příliš nevzdalujte od jeho matky. Intervaly postupně prodlužujte a jakmile ji hříbě přijme, můžete je začít na ohlávce vodit. Zpravidla hříbě při přivykání na ohlávku protestuje ve chvíli, odvedete-li jej daleko od ostatních koní. Postupně se svůj stádový instinkt naučí občas potlačit a musí vás poslechnout.

VedeníObrazek

Ke koni se přibližujte vždy z levé strany. Vedete-li mladého koně, jděte mu vždy u levého boku a pravou rukou držte pevně vodítko blízko u hlavy. Držte jej podél těla a levou rukou svírejte přibližně před jeho koncem. Pokud se vám kůň bude snažit vytrhnout z pravé ruky, držíte vodítko ještě stále v ruce levé. Koně máte tedy vpravo vedle sebe, jeho plece jsou vedle vás.
Snaží-li se hříbě vzpíráním zbavit tlaku ohlávky (je pravděpodobné, že se o to bude pokoušet každé hříbě), existuje pouze jediný správný způsob, jak je vzpírání odnaučit: dejte mu najevo, že odpor nemá žádný smysl. Naučte je, že tlaku ohlávky se zbaví jedině poslušnou chůzí. Pokouší-li se hříbě zbavit tlaku, který mu ohlávka působí za ušima, nemusí to ještě nutně znamenat, že vás pouze zlobí. Jeho vzpurná reakce možná více souvisí s instinktivním strachem a proti tlaku za ušima zvíře odporem vyvíjí protitlak. Mějte pro to pochopení a zvíře netrestejte, nýbrž tlak na vodítko udržujte do té doby, než k vám zvíře přijde blíž a tím automaticky zmenší tlak za ušima. Ihned zvíře pochvalte. Pamatujte, že váš tlak na ohlávku nesmí povolit, dokud vzpouzející se zvíře stojí na zadních nohou. Jakmile však stojí opět na všech čtyřech, tlak povolte. Každopádně, pokud je hříbě na zadních, nikdy nepovolujte vodítko. Sami nejspíš odhadnete, jaké by takové náhlé uvolnění mohlo mít následky: jestliže by hříbě přepadlo nazad, mohlo by si nenávratně poškodit páteř a krk, minimálně však by k vám ztratilo důvěru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HŘÝBÁTKA

(MARTINKA PONY, 21. 2. 2010 18:08)

HELE TY HŘÍBÁTKO VÁM TO NEVÁDÍ ALE TOMU HŘÍBÁTKU JO JAK BY TI BYLO KDYBY TĚ NĚKDO TAHAL ZA VLASY A NEVADILO BY MU TO CO ASI NE MOC DOBŘE TO JE JAKO TÝRÁNÍ ZVÍŘAT

HŘÍBATA

(HŘÍBATA, 24. 10. 2009 9:50)

MY HO VODÍME ZA HŘÍVU NEBO ABY SE NAČIL COUVAT TAK ZA OCAS NEBO ZA UŠI!

NO ASI HO TO TROCHU BOLÍ ALE NÁM TO JE JEDNO!!!!!

prosíííím

(kiki, 16. 5. 2009 19:03)

Ahojky prosím,mohlabysi mi přenechat tento blok ? jsem tvoje kamoška kikča pamatuješ si na mě ?? dyštak písni na mejl KikUshkA159@seznam.cz moc bychtento blok chtěla...zaati cao tvoje věrná kámojda Kikuska

Má rada

(Winný, 15. 8. 2008 21:41)

Já používám něco od Patta Parelliho;Nahmatejte kaštánek hříběte a u něj ho jemně zmáčkněte,když to nepomůže postupně přitlačuj a případně se trošku o něj opři.

Jak jsou u vás pěkné koně

(nikola a barča, 1. 9. 2007 7:33)

Líbí se nám vaši koníci.

ASI...

(Tyna, 4. 7. 2007 8:31)

Bambule...
...nevim jiste jestli to pomuze,ale sjed mu rukou od vrsku nohy a opri se do nej trosku,nevim, jak to pomuze tobe,ale mym konim to pomaha!

kone nemam

(alca, 28. 5. 2007 16:01)

cau ja kone nemam ale jezdim k nim mam proste moc moc rada kone a tak se jen divam na jejich foto a vetsinou jsou to prekrasni kone tak cau

hrsdrsdhsr

(shrzhtthed, 21. 4. 2007 13:04)

je to tu supr,ale nevím co je to polo a z tvých stránkách jsem se to pořád nedozvěděla

kopyta

(bambule, 24. 2. 2007 22:57)

ahoj!prosím tě mám 8měs. hříbátko a nějak ho nemůžu naučit dávat kopýtka nemůžeš mi poradit??