Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skijöring

 


 

Šustit si to na lyžích, když vás táhně kůň, musí být skvělý zážitek. Chcete-li začít, stačí mít sedlo, uzdečku a dvě lonže (nebo jednu minimálně 10 metrů dlouhou). Sepnete koncové oko jedné s karabinou druhé a položíte před komoru sedla. Obě lonže pak protáhnete po stranách pod postranicemi sedla dozadu podél boků koně až do ruky lyžaře. Kvůli posunu sedla dozadu někdo používá poprsník (i když tah lyžaře na sněhu je tak mírný, že to není nutné). Na druhé straně je pro zkušené tažné koně přirozenější než lonž.

 

Délka postranic nebo lonží od koně k lyžaři by měla být asi 4 metry. Tato délka stačí, aby nedošlo ke zranění nejen zadníma nohama koně, ale i sněhovými koulemi odletujícími z kopyt. Pro pohodlnější držení spojíme obě lonže nějakou dřevěnou tyčkou.

 

Kůň by měl být dobře přiježděný a pokud ještě nikdy netahal, je potřeba ho na postranní lonže nebo řemeny zvyknout, aby po nich nekopal. A tak jako při zaučování v tahu, zkoušíme nejdříve tahat pneumatiku nebo nějaký trám. Zkušený by měl být i lyžař, když kůň začíná.

 

Tempo zrychlujeme pomalu, je nebezpečné z místa nacválat. Při rychlejším tempu se doporučuje jet trochu stranou stopy koně právě kvůli odletujícímu sněhu.

 

Zem pod sněhem by měla být zmrzlá, aby se koně moc nebořili a nenabalovali do kopyt velké hroudy sněhu. Hlavu chráníme alespoň helmou (pro závodníky v této disciplíně se vyrábí speciální helmy).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.nero.estranky.cz

(Nicoletta + Nero, 29. 9. 2007 19:02)

no já nevim , to jsem ještě nezkoušela ( teda ne skonem , pouze s pejskem )

koně

(Martina, 17. 4. 2007 17:10)

Doma mám jednoho hřebce a kobylu, už jsem já a moji kamarádi tohle zkušely... Já jsem si trochu namlátila, ale bylo to celkem super...:-:-)
Hlavně se to líbilo koníkům i kámošům...
Zdravím všechny koníky a konˇáky... AHOJ ZDRAVÍ MÁJINKA...............................................................................................