Jdi na obsah Jdi na menu
 


Achaltekinský kůňTento kůň, řadící se k pouštním plemenům, se považuje za jedno z nejstarších a nejčistčích plemen na světě. Máme doklady o jeho chovu z doby před 3000 lety. Byl vyšlechtěn v pouštních oázách Turkménie. Po r. 1921 se chov soustředil na severní svahy Kopetdagu v okolí Ašchabadu. Dnes se chová v Turkmenistánu, Kazachstánu, uzbekistánu a Kyrgizstánu.

Je to štíhlý kůň vysoký asi 154 cm (klisny 152 cm), obvod hrudi měří 167 cm, obvod holeně 18,9 cm. Je nápadný vysoko nasazeným krkem neobvyklé délky a zvláštně nesenou hlavou - huba je nad úrovní kohoutku. Stavba těla se zásadně liší od ostatních plnokrevníků. Má vysoký kohoutek, strmou lopatku, mělký, poměrně úzký hrudní koš a nekorektní postoj nohou. Zadní nohy jsou obvykle šavlovité, přední jsou příliš sblížené. Pouštní původ prozrazuje tenká kůže, lesklá hedvábná srst, řídký hedvábný ohon a hříva. Kštice obvykle chybí, hříva někdy také. Nohy jsou suché, kopyta málá, strmá s velmi pevnou rohovinou. Zbarvení je ryzé, hnědé, plavé, vzácně bílé nebo černé. Srst má typicky kovový lesk. Je to neobyčejně vytrvalý, skromný a houževnatý kůň s dlouhou životností, ale s tvrdou, ohnivou povahou, těžko ovladatelný. Má drobný, tvrdý klus, zato cval je nádherně plynulý, bez otřesů a houpání, nemá na světě obdoby. Osvědčuje se na dlouhých tratích, méně už v drezurních a skokových soutěžích. Posloužil ke zlepšení chovu mnoha středoasijských plmen. Přikřížením anglického plnokrevníka získává lepší povahu a chody, ale ztrácí původní ráz. Nyní je chován i v ČR.

zajímavosti: Achaltekinci jsou proslulí oddaností svému jezdci - což nás nepřekvapí, je-li pravdivý příběh o turkmenském způsobu výchovy koně. Podle pověsti byli mladí koně chováni odděleně v jámách nebo ohradách. Všichni na ně házeli kameny kromě majitele. Jen ten s nimi nakládal laskavě a krmil je. Tak se koně naučili důvěřovat pouze jednomu člověku a bát se všech ostatních. To mohlo mít za následek někdy problematickou povahu tohoto plemene.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

wow!!!!!!

(muzzi, 20. 2. 2010 17:57)

jj ja do mam take doma a je super jmenuje se Tibi a jsou mu 4 a je to můůůůůj mazel XD

koně

(megi, 11. 12. 2009 20:16)

zdravim všechny lidi všechny koně mají něco do sebe každý je něcim zajímaví a každý má něco do sebe.Vždycky všichni říkají že ten je nejkrásnější a ten taky ale já bych řekla že každej kůn je krásnej jenže koní si lidi nevážejí a toje strašná škoda.......

Achal-teke

(Pešík, 3. 12. 2007 20:02)

Jsou to boží koníci mám doma podílového achaltekince po Garutovi v původu také Absent. Je to můj miláček a je pravda že nemá rád moc lidí kolem sebe je věrný jen jednomu(MĚ:-))Jinak také s tímto článkem souhlasím jen z části protože tyto koně mají velmi měkký i klus nejen cval a jsou vhodní na všehno. Miluju je mocinky.

jojo

(jana, 13. 8. 2007 18:30)

jojo mam ho doma je to můj mazlík Tor a je mu 5roků.**19

???

(punc, 17. 5. 2007 11:13)

ahoj...mam tyto kone moc rada i kdyz sem se s nimi nikdy nesetkala,jen me zajima jestli nekdo mate skusenost s tim jak se takovy kun vychovava protoze sem slysela ze jsou nezvykle oddani svemu jedinemu panovy a proto u nich nastava odstav jiz ve 2 mesicich a umele dokrmovani tim jedinym majitelem...nevim co je na tom pravdy ale byla bych rada jestli o tom nekdo neco vite tak se ozvete prosim...na puncosi@seznam.cz
predem diky za odpoved

není pravda......

(Inuš, 14. 5. 2007 22:05)

Tento článek obsahuje možná něco pravdy, ale určitě není pravda, že se nehodí nebo méně hodí na ostatní disciplíny krom vytrvalosti.Co například takový Absent,který se stal sedmkrát národním šampionem v drezuře, olympijským vítězem v Římě v r. 1960 a na dalších dvou následujících olympijských hrách byl medailistou.
A parkur?V posledních 5 letech se úspěšně umisťují v kvalifikačních kolech Světového skokového poháru středoasijského regionu tito achaltekinci: Man, Arslan, Kovum, Karamashal a další.Úspěšnými účastníky ve všestrannosti jsou Propeller, Maksut, Sugun, Bugar a další.A western.Vraný hřebec Kuljuk (závodní jméno Black Angel)se stal v roce 2002 Mistrem republiky.
Chodím do stáje kde se chovají Achal-teke a musím říct, že jsou to hrozně úžasní tvorové!!!Máme zde 27 koní z toho tři hříbata,dva Český teplokrevníci a tři hřebce, dva jsou plnokrevní plemeníci a jeden je kříženec.Altair syn po m.Keiki o.Alachrad=jediný plnokrevný syn Arslana a Akpamyk.Je to výborný skokan, který nám dokazuje i mílení se ve výšce.Mám tu čest na těchto koních jezdit a musím říct že jsou to koně s velice příjemnými chody,učenlivá zvířata,snaží se splnit každé vaše přání a hlavně vám hodně rychle ukáží kde jste udělal chybu.Jsou to velice ušlechtilá zvířata a vždy budu na ně pyšná!!!

souhlas Terysek

(Máca, 4. 5. 2007 15:58)

Musíl s tebou souhlasit

....

(Terysek, 21. 4. 2007 14:37)

Ahojky mě osobně se moc nelíbí ale každý má svůj názor a já vám ho neberu pro mě jsou nejůžasnější Irský Tinkeři... ale u achaltekiňáků mi nesedí ten jejich krčík ale jinak sou fakt v pohodě. Pac na jednom jezdim je to hřebec a jmenuje se |Mario| je nádhernej (a zase ten jejich krk...:() pa a mějte se

zkopčený?

(klára, 12. 4. 2007 11:16)

Přesně tenhle článek jsem viděla už asi na 10- ti stránkách.

achaltekinský kůň

(Máca, 27. 2. 2007 20:30)

Jsou pěkný ale na shíráky nemaj!!!!!!

Misa

(......................, 1. 1. 2007 20:39)

Ja Achlatekince miluju a jsem mociiinky rada ze prave na nich muzu jezdit a budu delat licenci =) nejlepsi jsou hrebci

......

(Misa, 1. 1. 2007 20:39)

Ja Achlatekince miluju a jsem mociiinky rada ze prave na nich muzu jezdit a budu delat licenci =) nejlepsi jsou hrebci

-----------------

(Jenny, 8. 11. 2006 11:56)

nemá nahodou někdo hřebce achaltekince???chtěla bych hříbě

Super

(andy, 23. 9. 2006 18:38)

Achaltelsky kun je nejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

achal-teké

(wandik, 28. 8. 2006 10:35)

souhlasím s vámi

Supr

(Dáša, 6. 8. 2006 17:09)

Achaltelský kůň je nej super

MILUJU JEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Fanynka Achoušků, 19. 7. 2006 17:33)

ACHALTEKINI JSOU NEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jsou to nejlepší koně na světě!!!!!!!!!!!Hrozně bych si přála takovýho mít...MILUJU JE!!!!jSOU to hrozně nádherný koně,ale bohužel se k nim asi nikdy nedostanu:-(.

Larinka

(Larinka, 9. 7. 2006 13:30)

Achaltekince miluju.... :-*

Nádheera

(Jožka, 31. 3. 2006 15:46)

Tomu řikám koník...Fakt špiča!!!Jen ty jelení krky by si mohli odpustit=)Ale každej je nějakej nebo snad ne?

pokud někdo schání potkana nebo se o ně zajímá jukněte na http://www.stanicecharlie.estranky.cz

hm...

(Adrisek, 31. 3. 2006 15:03)

NADHERA!