Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o dostizích...

10. 10. 2006
Dos

Dostihy

 

Velka Pardubicka 2007

Železník.Musela jsem to tu dát.Uplně mě to rozbrečelo a věřím že vás taky.

Nejrychlejší a pro diváky nejspíš nejzajímavější druh závodů jsou dostihy. Je to vlastně závod koní v trysku na určité vzdálenosti.


Na rovinném dostihu se pouze běží po travnaté ploše různých délek. Většina dostihů na světě probíhá nyní podle britského vzoru. Nejoblíbenější a nejkvalitnější dostihy se běhají v Británii a Irsku, ve Francii a v Itálii. Dostihy jsou také velmi oblíbené v Austrálii a na Novém Zélandě, ale největší vliv má multimilionářský dostihový průmysl ve Spojených státech. V ČR funguje od roku 1906 závodiště ve Velké Chuchli, v Karlových Varech a v Pardubicích (steeplechase) - to jsou tři nejstarší.Překážkový dostih (steeplechase) - Tyto těžké dostihy přes přírodní překážky jsou ve světě málo oblíbené. Největší steeplechase v Evropě je naše Velká Pardubická, podobná trochu cross country a zahraničními jezdci obávaná pro příliš těžké a nebezpečné překážky. Koně vlastně musí dosáhnout nejen velmi vysoké rychlosti, ale také si nesmí ublížit na žádné překážce a nestratit tak rychlost a pozici. Na těchto závodech se spousta koní zraní a pak musejí být utraceni nebo použity na chov.Sedla a úbory pro dostihy -
Sedlo pro rovinný dostih je malé, má daleko dopředu vysunuté bočnice bez kolenních opěr a velmi dlouhé posedlí. Pod sedlo se dává kožená dečka s kapsami pro olověná závaží. Tyto sedla váží od 300 g - 1.5 kg.
Sedlo pro překážkový dostih je pevnější konstrukce, má větší bočnice a je opatřené koleními opěrami. Váží 2.4 kg - 4 kg.
Úbor pro jezdce se skládá z vysokých dostihových bot, dostihového barevného dresu, který je určen podle registrované kombinace majitele koně, bílých kalhot, jezdecké čapky a dostihového bičíku, tzv. hecpajč.

Zvláštní druh dostihů je tzv. klusácký dostih. Závodí se vlastně stejným způsobem, akorát tento dostih se běží v klusu. Na to se speciálně chovají a cvičí klusácká plemena, která mají vrozený tento chod např. Francouzský klusák.
Jezdec nesedí na koni jako při normálním dostihu, ale sedí na málém vozíku (tzv.sulka) těsně za koněm sedem rozkročmo, má tedy koňský zadek těsně před rozkročenýma nohama. Kvůli tomu je lepší koňský ocas zastřihávat či splétávat, protože může jezdci vadit v rozhledu, který i tak není nijak velký. Jak by to asi vypadalo, kdyby klusal kůň a jezdcovy by jeho ocas plápolal přímo do obličeje :-))). I když ne vždy se koňský ocas upravuje. Je vždy na jezdci, jestli chce koni ocas upravit.
I klusácký dostih má dva základní druhy závodů: handicapy, při těch se neupravuje hmotnost závodníka, a klasické, kde rozhoduje stáří koně.
Závody se běží na oválné dráze s písčitým oválcovaným povrchem. Úbor pro jezdce je vlastně stejný jako v klasickém dostihu, jen jezdec nemá bičík, protože koně drží oběma rukama.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Simča

(simča, 7. 4. 2011 8:23)

wow...to video o železníkovi..taky mě to rozbrečelo..=( byl to kůň, který se opravdu nerodí často.. spadl opravdu škaredě, ale on dokázal ještě vyhrát..

dostihy

(Andrea, 15. 10. 2008 9:44)

muj osobni nazor na dostihy je,ze jsou bezva..venuji se jim a moc me to bavi,je pravda ze tam mnoho koni musi byt utraceno,ale takovy je zivot.

Sím

(moje jméno, 18. 3. 2007 13:35)

Ahojky,chtěla bych se zepta,jestli by ti nevadilo,kdybych si skopírovala články o drezuře,parkuru atd do mého blogu.vedu si rubriku o jezdeckých stylech.Byla bys uvedená jako autor.napiš pls na evicka.samara16@seznam.cz

J.a.n.e.91@seznam.cz

(Jane.91, 14. 3. 2007 18:06)

ahoj pls napis mi na mail potrebuju se s tebou poradiit plosim pllosim

Chuchle

(Lucka, 19. 2. 2007 16:20)

ahoj já bydlim na Zbraslavi to je kousek od Chuchle a jezdíme kolem těch závodůA jestli by si chtěla nějaké vyfotit tak řekni.My tam s rodičema půjdeme.Písni na malajesterices@seznam.cz nabo icq: 441-708-164 a nebo skype samecci1