Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostra koně

10. 11. 2007

- Kostra koně je hlavní oporou jeho těla.
- Podepírá ho a chrání citlivé orgány uvnitř > lebka kryje mozek
> žebra chrání srdce, plíce atd.

- Kosti jsou spojeny pohyblivými klouby a pohybují se díky svalům
- Fosilní zbytky ukazují, jak se koňská kostra za 60 milionů let změnila od prvního Eohippa až k modernímu koni - Equu caballu

Složení kostry

- Koňská kostra se skládá ze dvou hlavních částí :

Axiální kostra > chrání životně důležité a skládá se z lebky, hrudního koše a páteře. (pod ně patří > očnice, čelist, kost prsní, 18 párů žeber, obratle - 7 krčních, 18 hrudních, 6 bederních, 5 křížových, 15-21 ocasních)

Apendikulární kostra > podepírá tělo a skládá se z lopatek, předních nohou, pánve a zadních nohou. (dále pak kost vřetenní, záprstní, kopytní, spěnková, vnější kost bodcová, hrbol kosti křížové, kost stydká, kýčelní, stehenní, lýtková, sedací hrbol a kost patková)

Obrazekwww.kone-vse-kolem.estranky.cz

Kosti a zuby

> Kostra všech příslušníků čeledi koňovitých (equidů) je postavena pro rychlost a odolnost. Všichni divocí equidi se pohybují po rozsáhlých plochách otevřené travnaté stepi. Aby mohli uniknout nepřátelům, rychle běhají a mají ostrý zrak.
> Koňská lebka musí být dostatečně velká na to, aby se v ní umístila čelist s celou baterií stoliček a zubů třenových (třeňáků), které jsou zapotřebí pro žvýkání trávy. >Páteř zpevňuje hřbet, hrudní koš chrání srdce a plíce a kosti končetin jsou značně dlouhé.
> Významným rozlišovacím znakem equidů je to, že stojí a pohybují se pouze na jednom prstě na každé končetině. Tento prst odpovídá u lidí třetímu prstu na ruce nebo noze. Druhý nebo čtvrtý prst jsou u koně redukovány na malé kůstky a první a páty prst zmizely docela.
> Novorozené hříbě může být bezzubé, ale z měkkých čelistních kostí se rychle proříznou mléčné zuby.Mléčné zuby jsou zuby dočasné a v určitém věku jsou nahrazeny zuby trvalými.
> Dospělý kůň má celkem 40 zubů-12 řezáků, 4 špičáky, 12 třeňáků a 12 stoliček. Klisny však mají špičáky velmi malé .Jak koně stárnou , jejich zuby se postupně opotřebovavají, mění svůj tvar a různě se zbarvují.

ObrazekObrazek


 www.kone-vse-kolem.estranky.cz 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář