Jdi na obsah Jdi na menu
 


AppaloosaObrazek

Úvodem...

Appaloosa je americké skvrnité plemeno, které chovali indiáni Nez Percé, vlastním jménem Numipu. Kolem roku 1730 přejali od Šošonů chov koní, zdivočelých potomků stád dovezených španělskými dobyvateli. Numipové původně žili od středního Idaha po západní Oregon, postupně byli bělochy vytlačeni a násilně přestěhováni do rezervací. Hlavní oblastí chovu byla chráněná údolí řek Snake (Hadí), Clearwater a Palouse...

Vysvětlení názvu:

Název plemene je odvozen od říčky Palouse, která se vlévá do Hadí řeky u níž žili indiánští chovatelé koní kmene Nez Percé (z franc. Propíchnuté nosy).

Původ a historie:Obrazek

Jako mnoho amerických plemen, je i appaloosa potomkem španělských koní, kteří byli dovezeni do Střední Ameriky a odtud se rozšířili na sever. Indiánští chovatelé pak tyto koně zdokonalili a vytvořili velmi otužilý a všestranný typ koně s výbornou povahou. Appaloosa by pravděpodobně vyhynula jako většina idniánských plemen, ale její skvrnité zbarvení, zděděné po španělských předcích, vzbudilo pozornost několika nadšenců, kteří plemeno zachránili.

Appaloosa byla omezena na poměrně malé území v severochýchodním Oregonu, jihovýchodním Washingtonu a Idahu. Tato oblast je poměrně suchá, drsná a málo schůdná, jen říční údolí poskytují lepší podmínky. Koně se do této oblasti dostali z Mexika, zřejmě prostřednictvím sousedního kmene Šošonů. Šlo jistě o omezený počet zvířat, takže se zde upevnilo přirozené plemeno s charakteristickými znaky, které nemá na světě obdoby. Indiáni kmene Numipu věnovali svým koním mimořádnou pozornost a uplatňovali velmi správné chovatelské zásady. Od roku 1730 cílevědomě šlechtili koně, včetně kastrování hřebců, kteří nesplňovali požadovaný standard a prodej nevyhovujících klisen jiným kmenům. Ačkoliv barvě odznaků koní přikládali podobně jako jiné indiánské kmeny veliký význam, Nez Percéové požadovali především skromné, vytrvalé pracovní koně, kteří by se hodili i pro válečné účely a k lovu. V roce 1806 je o nich zvláštní zmínka ve zprávě z výzkumné cesty Lewise a Clarka k Tichému oceánu; kvalitu koní Nez Percéú náležitě ocenili. Plemeno však bylo téměř vyhlazeno o 70 let později...

Vláda tehdy zabrala indiánskou půdu a indiáni z kmene Nez Percé museli podepsat dohodu přesídlení do rezervací. Zde žili ve špatných podmínkách na nepatrné části svého bývalého území a museli chov koní omezit. Asi 740 členů na dohodu nepřistoupilo a v roce 1877 se pokusilo pod vedením náčelníka Josepha o odvetu. Pokusili se probít do Kanady, kde se chtěli usadit. Po 1900 kilometrech útěku je americká armáda na hranicích dostihla, v bitvě porazila a zbytky donutila k návratu do Kansasu, kde zakrátko vymřeli. Appaloosa živořila až do roku 1938, kdy se jí ujali chovatelé z městečka Moscow v sousedství rezervace Nez Percéů. Ustanovili Appaloosa Horse Club, který se pokusil na základě několika málo potomků koní Nez Percé plemeno vzkřísit. Plemeno se rozmnožilo a stalo se oblíbeným honáckým koněm. Dnes už se chová v USA ve statisícovém množství (registr plemene je třetí největší na světě a eviduje na 400 000 koní) a vyváží se i do jiných částí světa. Chová se i v Evropě, zejména pro reprezentační účely a westernové ježdění. Ve Spojeném království existuje velmi aktivní British Appaloosa Society (přičleněná k Appaloosa Horse Club). Plemeno je bezděčnou připomínkou faktu, že bezohledná politika vybíjení indiánů kromě kulturních škod připravila lidstvo o mnoho zajímavých přírodních plemen koní i dalších domácích zvířat.


Popis a charakteristika:Obrazek

Appaloosa je přirozené plemeno, ustálené v extrémních podmínkách. Charakteristickým znakem je krátká a řídká hříva a slabě ožíněný ocas, což je přizpůsobení pohybu v trnitých křovinách. Právě tento znak je však těžké v chovu udržet, není dominantní. Původí appaloosa byl poměrně drobný kůň s velmi suchou stavbou a vynikajícími končetinami, zejména tvrdým kopytem. Šikmá plec zaručuje lehký, dlouhý a pružný krok. Toto plemeno vyniká snadnou orientací a obratným pohybem i v zarostlém a kamenitém terénu.

Moderní appaloosa měří v kohoutku 147 - 150 cm, původní koně byli asi o 5 - 10 cm nižší. Obvod hrudníku je poněkud menší, pod 180 cm, obvod holeně asi 20 cm. Typickým znakem appaloosy je dobře viditelné bělmo kolem celé duhovky, skvrnitá kůže na chřípí a kolem genitálií, pestré zbarvení srsti a černo-bíle svisle pruhovaná kopyta, která jsou údajně mnohem pružnější než jednobarevná. Žíně hřívy a ohonu tvoří obyčejně prameny a jsou jemné a řídké. Jako u nejlepších honáckých koní je i tělo appaloosy kompaktní s dobře klenutými žebry. Délka krku je přiměřená tělu. Kohoutek je výrazný, šikmá plec podmiňuje dlouhý, lehký a pružný krok. Záď je mohutná, především u koní s přikříženou krví amerického honáckého koně. Appaloosa má pět základních typů zbarvení, někdy se jako zvláštní typ udává šesté zbarvení - dešťové kapky (raindrops).

Zbarvení:Obrazek

  • leopard (nesprávně tygr, správněji hermelín) - převážně bílý s tmavými vejčitými skvrnami po celém těle
  • sněhová vločka (snowflake) - je naopak tmavé zbarvení s bílými kulatými skvrnami po těle, nejhustěji na zádi
  • mramorový (marble) - má rozseté pestré skvrny po celém těle
  • deka (blanket) - je označení pro tmavé zbarvení, kdy kříž a záď jsou buď bílé nebo skvrnité
  • jinovatka (frost) - má drobné bílé skvrnky po celém tmavém těle, ale skvrny nejsou pravidelné, nýbrž větvené.
  • dešťové kapky (raindrops) - bílý kůň má po sobě tmavě skvrny protáhlého tvaru, připomínající slzy

Zbarvení appaloosy je však velmi proměnlivé, někdy je blanket kombinován s raindrops a podobně. Je to zbarvení velmi atraktivní a tak ustálené, že se prosazuje i při křížení s jinými plemeny, například s americkým honáckým koněm, s americkým ponym nebo s coloradským rančerským koněm. Ovšem dnes se objevuje toto zbarvení i u velšských pony a jiných evropských koní. Zbravení appaloosa tedy již není vyhrazeno tomuto jedinému plemeni.

Povaha:

Appaloosa je velmi učenlivý, ovladatelný a skromný kůň. Díky zděděné obratnosti v pohybu neschůdným terénem se velmi snadno učí všemu potřebnému pro ovládání dobytka, pro westernové ježdění, ale i pro skokové soutěže. Tito koně jsou velmi tvrdí, ale pracují s elánem a vůči člověku jsou poddajní a učenliví. Plemeno si uchovalo mnoho přírodních vlastností, například schopnost se skvěle se orientovat v krajině, vyhledávat vodu a také se vypořádat s přirozenými nepřáteli. Appaloosy jsou na pastvině zcela samostatné a nepotřebují valný dohled.

Využití a sport:

Původní appaloosy sloužily hlavně k jízdě bez sedla a k nošení břemen. Indiáni většinou nepoužívali uzdu, jen ohlávku a spoléhali spíše na dokonalý výcvik koně. Jejich moderní potomci však pracují jako kovbojští koně, neboť zdědili skvělý cit pro práci s dobytkem. Třebaže jsou poměrně lehcí, dovedou na lase udržet i těžkého býka. Jsou výborní i pro rekreační ježdění a všechny druhy sportovních aktivit, pokud nejde vysloveně o dostihové záležitosti. Jejich vytrvalost a houževnatost se uplatňuje zejména v distančních jízdách. Zvláště oblíbeni jsou u orgánizátorů turistických vyjížděk, protože se v každém terénu pohybují velmi jistě a jsou zcela spolehliví. Je zajímavé, že appaloosy zdaleka nejsou tak lekavé jako jiní koně.

Tato mimořádná popularita má však i svou stinnou stránku. Původní rysy přírodního plemene se stále rychleji stírají. Je velmi těžké udržet ve změněných podmínkách a za změněného pracovního nasazení originalitu plemene. Pochopitelně lze uchovat atraktivní zbarvení (na to se velmi dbá) a existuje snaha zachovat i jemnou a řídkou hřívu a ohon. Avšak s větším zatížením a lepší výživou se ze štíhlých koníků stávají svalovci. Takže vlastně jen velmi málo dnešních amerických appaloos odpovídá typu svých předků. Klub chovatelů appaloos usiluje o uchování originálního rázu, ale komerční zájmy pracují proti němu. A tak jsou často v USA k vidění místo skutečné appaloosy efektně zbarvení honáčtí koně - však se také appaloosy často kříží s quartery a s jinými pracovními koňmi, stejně jako s poníky a jinými plemeny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

None

(kreotar@mail.com, 18. 8. 2007 19:40)

[url=http://bestos.exactpages.com/christmas-colouring-pictures.html]christmas colouring pictures[/url] [url=http://pedas.freehostia.com/rumbling-hearts-mp3.html]rumbling hearts mp3[/url]
<a href=" http://jaxa.freehostia.com/how-to-level-a-concrete-slab-before-flooring.html "> how to level a concrete slab before flooring </a> <a href=" http://jaxa.freehostia.com/herringtoncatalog.com.html "> herringtoncatalog.com </a> <a href=" http://jaxa.freehostia.com/hip-hop-the-most-influential-music-genre.html "> hip hop the most influential music genre </a> <a href=" http://bestos.exactpages.com/biography-of-jean-lafitte.html "> biography of jean lafitte </a> <a href=" http://bestos.exactpages.com/camilla-belle-biography.html "> camilla belle biography </a>

TEBegebpoM

(hthtdhd@mail.com, 18. 8. 2007 15:47)

for jeep my , <a href="http://bestoverture.info/is-a-line-of-credit/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/is-a-line-of-credit/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/is-a-line-of-credit/bob-and-tom.html bob and tom
>:-D, <a href="http://bestoverture.info/engine-optimization-search/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/engine-optimization-search/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/engine-optimization-search/bob-seger.html bob seger
xzj, <a href="http://bestoverture.info/credit-scores-what/credit-scores-what.html">credit scores what
</a>[url="http://bestoverture.info/credit-scores-what/credit-scores-what.html"]credit scores what
[/url]http://bestoverture.info/credit-scores-what/credit-scores-what.html credit scores what
429, <a href="http://bestoverture.info/a-bachelors-degree/a-bachelors-degree.html">a bachelors degree
</a>[url="http://bestoverture.info/a-bachelors-degree/a-bachelors-degree.html"]a bachelors degree
[/url]http://bestoverture.info/a-bachelors-degree/a-bachelors-degree.html a bachelors degree
288094, <a href="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-goldthwait.html bob goldthwait
3782,

KErIHFCddK

(tjuyjfdgszgsed@hotmail.com, 18. 8. 2007 13:48)

airfarediscounts , <a href="http://bestoverture.info/autoinsurance/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/autoinsurance/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/autoinsurance/bob-the-builder.html bob the builder
034151, <a href="http://bestoverture.info/currency-trading/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/currency-trading/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/currency-trading/bob-marley.html bob marley
470, <a href="http://bestoverture.info/refinance-second-mortgage/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/refinance-second-mortgage/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/refinance-second-mortgage/bob-goldthwait.html bob goldthwait
4845, <a href="http://bestoverture.info/what-is-mutual-funds/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-mutual-funds/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/what-is-mutual-funds/bob-seger.html bob seger
8-P, <a href="http://bestoverture.info/medical-supply-in/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/medical-supply-in/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/medical-supply-in/bob-greene.html bob greene
78604,

adipex 180

(ineeoaubfe8@lycosemail.com, 18. 8. 2007 13:02)

Site - very comprehensive and meticulous from all points of view, it’s good!
Just excellent website, I'm sure!
<a href='http://adipexadipexonl.blog.ijijiji.com'>adipex</a>
http://adipexadipexonl.blog.ijijiji.com

uNwBEaqQuQ

(hthdbdh@aol.com, 18. 8. 2007 11:52)

online programs degree , <a href="http://bestoverture.info/betting/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/betting/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/betting/bob-and-tom.html bob and tom
coqjlv, <a href="http://bestoverture.info/domains-internet/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/domains-internet/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/domains-internet/bob-and-tom.html bob and tom
dxcx, <a href="http://bestoverture.info/mortgage-brokers/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/mortgage-brokers/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/mortgage-brokers/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
>:PPP, <a href="http://bestoverture.info/and-line-of-credit/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/and-line-of-credit/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/and-line-of-credit/bob-seger.html bob seger
=-D, <a href="http://bestoverture.info/credit-free-report/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/credit-free-report/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/credit-free-report/bob-greene.html bob greene
45403, <a href="http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-seger.html bob seger
saxw, <a href="http://bestoverture.info/what-is-a-credit-scores/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-a-credit-scores/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/what-is-a-credit-scores/bob-and-tom.html bob and tom
%-OOO,

dGJwHPpOvXeqXpHuKaL

(rejhytkjybn@AOL.COM, 18. 8. 2007 5:46)

discount airfare , <a href="http://bestoverture.info/is-credit-score/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/is-credit-score/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/is-credit-score/bob-the-builder.html bob the builder
8DDD, <a href="http://bestoverture.info/conference-call-in/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/conference-call-in/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/conference-call-in/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
594220, <a href="http://bestoverture.info/loans/loans.html">loans
</a>[url="http://bestoverture.info/loans/loans.html"]loans
[/url]http://bestoverture.info/loans/loans.html loans
55583, <a href="http://bestoverture.info/paxil/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/paxil/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/paxil/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
997744,

ucSlszxCcYxpsk

(hthdbdh@aol.com, 18. 8. 2007 1:56)

zoloft , <a href="http://bestoverture.info/funds-mutual/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/funds-mutual/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/funds-mutual/bob-marley.html bob marley
398938, <a href="http://bestoverture.info/free-creedit-report/free-creedit-report.html">free creedit report
</a>[url="http://bestoverture.info/free-creedit-report/free-creedit-report.html"]free creedit report
[/url]http://bestoverture.info/free-creedit-report/free-creedit-report.html free creedit report
wwm, <a href="http://bestoverture.info/health-insureance/health-insureance.html">health insureance
</a>[url="http://bestoverture.info/health-insureance/health-insureance.html"]health insureance
[/url]http://bestoverture.info/health-insureance/health-insureance.html health insureance
8), <a href="http://bestoverture.info/homes-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/homes-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/homes-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
jtna,

ChDkOqRmVtwMHhkyFhX

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 17. 8. 2007 22:03)

www cigars , <a href="http://bestoverture.info/www-freecreditreport.com/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/www-freecreditreport.com/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/www-freecreditreport.com/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
87169, <a href="http://bestoverture.info/stocks-online/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/stocks-online/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/stocks-online/bob-and-tom.html bob and tom
:], <a href="http://bestoverture.info/what-is-website-design/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-website-design/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/what-is-website-design/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
672, <a href="http://bestoverture.info/merchantaccounts/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/merchantaccounts/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/merchantaccounts/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
931, <a href="http://bestoverture.info/loan-real-estate/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/loan-real-estate/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/loan-real-estate/bob-the-builder.html bob the builder
:PP, <a href="http://bestoverture.info/trading-stock-online/trading-stock-online.html">trading stock online
</a>[url="http://bestoverture.info/trading-stock-online/trading-stock-online.html"]trading stock online
[/url]http://bestoverture.info/trading-stock-online/trading-stock-online.html trading stock online
70903,

NtHMqjMFtOBRiqyE

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 17. 8. 2007 17:49)

dodge , <a href="http://bestoverture.info/lenses-contact/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/lenses-contact/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/lenses-contact/bob-marley.html bob marley
329, <a href="http://bestoverture.info/mortgage-and-loans/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/mortgage-and-loans/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/mortgage-and-loans/bob-greene.html bob greene
8-O, <a href="http://bestoverture.info/www-cash-advance/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/www-cash-advance/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/www-cash-advance/bob-and-tom.html bob and tom
1438, <a href="http://bestoverture.info/design-for-websites/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/design-for-websites/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/design-for-websites/bob-greene.html bob greene
mouh, <a href="http://bestoverture.info/what-is-auto-insurance/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-auto-insurance/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/what-is-auto-insurance/bob-greene.html bob greene
ipl,

<Default>

(cawertop@gmail.com, 17. 8. 2007 17:00)

Generic viagra online
<a href="http://www.viagrageneric.org/">generic viagra</a>
http://www.viagrageneric.org/
[url=http://www.viagrageneric.org/]generic viagra[/url]

VTLUJIwm

(yjkyjgbs@mail.com, 17. 8. 2007 15:24)

san andreas auto , <a href="http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/all-breeds-of-dogs/bob-greene.html bob greene
kuqnus, <a href="http://bestoverture.info/credit-card-processing-for/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/credit-card-processing-for/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/credit-card-processing-for/bob-and-tom.html bob and tom
:-(((, <a href="http://bestoverture.info/bachelor-degree-of/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/bachelor-degree-of/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/bachelor-degree-of/bob-marley.html bob marley
8059, <a href="http://bestoverture.info/gtasanandreas/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/gtasanandreas/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/gtasanandreas/bob-greene.html bob greene
14096, <a href="http://bestoverture.info/about-search-engine-optimization/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/about-search-engine-optimization/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/about-search-engine-optimization/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
%[[[, <a href="http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-greene.html bob greene
36475, <a href="http://bestoverture.info/loan-consolidation-in/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/loan-consolidation-in/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/loan-consolidation-in/bob-seger.html bob seger
eiurzn,

xNQZucIUPYFVTrHIRnm

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 17. 8. 2007 13:10)

criminal attorneys defense , <a href="http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html bob marley
kxa, <a href="http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html bob marley
isrpk, <a href="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html bob greene
dzhh, <a href="http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
ken, <a href="http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
sonc,

xNQZucIUPYFVTrHIRnm

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 17. 8. 2007 13:10)

criminal attorneys defense , <a href="http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/is-bachelor-degree/bob-marley.html bob marley
kxa, <a href="http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/search-engines-optimization/bob-marley.html bob marley
isrpk, <a href="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/where-can-i-get-a-free-credit-report/bob-greene.html bob greene
dzhh, <a href="http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/health-insurence-quotes/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
ken, <a href="http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/consolidate-my-loans/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
sonc,

wjdYGzRztxv

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 17. 8. 2007 10:59)

san cabo lucas , <a href="http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html bob and tom
3168, <a href="http://bestoverture.info/what-is-home-equity-loan/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-home-equity-loan/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/what-is-home-equity-loan/bob-greene.html bob greene
:-]], <a href="http://bestoverture.info/games-online-play/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/games-online-play/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/games-online-play/bob-seger.html bob seger
>:-[, <a href="http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/of-online-stock-trading/bob-and-tom.html bob and tom
8(((, <a href="http://bestoverture.info/loan-mortgage/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/loan-mortgage/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/loan-mortgage/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
8-OO,

eGFkzTqdqj

(hthdbdh@aol.com, 17. 8. 2007 1:53)

internet providers service , <a href="http://bestoverture.info/what-is-life-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-life-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/what-is-life-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
87245, <a href="http://bestoverture.info/affiliate/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/affiliate/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/affiliate/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
dlvlta, <a href="http://bestoverture.info/are-mortgage-rates/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/are-mortgage-rates/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/are-mortgage-rates/bob-the-builder.html bob the builder
kssqth, <a href="http://bestoverture.info/loan-to-consolidate/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/loan-to-consolidate/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/loan-to-consolidate/bob-goldthwait.html bob goldthwait
dqkwws, <a href="http://bestoverture.info/used-car-dallas/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/used-car-dallas/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/used-car-dallas/bob-and-tom.html bob and tom
iku, <a href="http://bestoverture.info/sattilite-tv/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/sattilite-tv/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/sattilite-tv/bob-the-builder.html bob the builder
=OOO, <a href="http://bestoverture.info/mortgage-rates-for-today/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/mortgage-rates-for-today/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/mortgage-rates-for-today/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
rqwt,

AwRChpQeZhsYw

(rejhytkjybn@AOL.COM, 16. 8. 2007 23:41)

school and business , <a href="http://bestoverture.info/student-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/student-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/student-loan/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
>:-[, <a href="http://bestoverture.info/what-is-credit-scores/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-credit-scores/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/what-is-credit-scores/bob-goldthwait.html bob goldthwait
=-[[, <a href="http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/play-all-games-online/bob-and-tom.html bob and tom
9758, <a href="http://bestoverture.info/home-equity-loans/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/home-equity-loans/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/home-equity-loans/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
dijyw, <a href="http://bestoverture.info/on-medical-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/on-medical-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/on-medical-insurance/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
fvetn, <a href="http://bestoverture.info/ringtones/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/ringtones/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/ringtones/bob-greene.html bob greene
%],

<Default>

(stomvas@gmail.com, 16. 8. 2007 23:34)

Generic viagra online
<a href="http://www.viagrageneric.org/">generic viagra</a>
http://www.viagrageneric.org/
[url=http://www.viagrageneric.org/]generic viagra[/url]

mAYWkWeKGnELYlEJC

(hthdbdh@aol.com, 16. 8. 2007 21:20)

medicalsupplies , <a href="http://bestoverture.info/a-wedding-band/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/a-wedding-band/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/a-wedding-band/bob-marley.html bob marley
umiyh, <a href="http://bestoverture.info/currency-trading/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/currency-trading/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/currency-trading/bob-and-tom.html bob and tom
0764, <a href="http://bestoverture.info/what-is-mutual-fund/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-mutual-fund/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/what-is-mutual-fund/bob-and-tom.html bob and tom
718, <a href="http://bestoverture.info/all-about-blinds/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/all-about-blinds/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/all-about-blinds/bob-greene.html bob greene
avpl,

JjpjxOoojfsRUyY

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 16. 8. 2007 18:50)

bank one , <a href="http://bestoverture.info/for-bachelor-degree-in/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/for-bachelor-degree-in/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/for-bachelor-degree-in/bob-and-tom.html bob and tom
8-OO, <a href="http://bestoverture.info/coffeemaker/coffeemaker.html">coffeemaker
</a>[url="http://bestoverture.info/coffeemaker/coffeemaker.html"]coffeemaker
[/url]http://bestoverture.info/coffeemaker/coffeemaker.html coffeemaker
ubxkm, <a href="http://bestoverture.info/web-design-websites/web-design-websites.html">web design websites
</a>[url="http://bestoverture.info/web-design-websites/web-design-websites.html"]web design websites
[/url]http://bestoverture.info/web-design-websites/web-design-websites.html web design websites
372023, <a href="http://bestoverture.info/online-stocks-trading/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/online-stocks-trading/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/online-stocks-trading/bob-goldthwait.html bob goldthwait
71945, <a href="http://bestoverture.info/casino/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/casino/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/casino/bob-greene.html bob greene
67810, <a href="http://bestoverture.info/credit-score-and/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/credit-score-and/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/credit-score-and/bob-marley.html bob marley
8-DD, <a href="http://bestoverture.info/loans-for-mortgages/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/loans-for-mortgages/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/loans-for-mortgages/bob-seger.html bob seger
76142,

DgcrVXEs

(tjuyjfdgszgsed@hotmail.com, 16. 8. 2007 16:18)

website hosting free , <a href="http://bestoverture.info/is-a-credit-score/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/is-a-credit-score/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/is-a-credit-score/bob-greene.html bob greene
>:-OOO, <a href="http://bestoverture.info/mortgages-for-bad-credit/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/mortgages-for-bad-credit/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/mortgages-for-bad-credit/bob-and-tom.html bob and tom
ctnd, <a href="http://bestoverture.info/bad-credit-mortages/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/bad-credit-mortages/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/bad-credit-mortages/bob-seger.html bob seger
=OO, <a href="http://bestoverture.info/affiliate/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/affiliate/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/affiliate/bob-the-builder.html bob the builder
nfrun, <a href="http://bestoverture.info/rates-mortgage/rates-mortgage.html">rates mortgage
</a>[url="http://bestoverture.info/rates-mortgage/rates-mortgage.html"]rates mortgage
[/url]http://bestoverture.info/rates-mortgage/rates-mortgage.html rates mortgage
%-[, <a href="http://bestoverture.info/credit-scores-what/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/credit-scores-what/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/credit-scores-what/bob-marley.html bob marley
8PPP, <a href="http://bestoverture.info/refinance-your-home/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/refinance-your-home/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/refinance-your-home/bob-goldthwait.html bob goldthwait
gyoeej,


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »