Jdi na obsah Jdi na menu
 


AppaloosaObrazek

Úvodem...

Appaloosa je americké skvrnité plemeno, které chovali indiáni Nez Percé, vlastním jménem Numipu. Kolem roku 1730 přejali od Šošonů chov koní, zdivočelých potomků stád dovezených španělskými dobyvateli. Numipové původně žili od středního Idaha po západní Oregon, postupně byli bělochy vytlačeni a násilně přestěhováni do rezervací. Hlavní oblastí chovu byla chráněná údolí řek Snake (Hadí), Clearwater a Palouse...

Vysvětlení názvu:

Název plemene je odvozen od říčky Palouse, která se vlévá do Hadí řeky u níž žili indiánští chovatelé koní kmene Nez Percé (z franc. Propíchnuté nosy).

Původ a historie:Obrazek

Jako mnoho amerických plemen, je i appaloosa potomkem španělských koní, kteří byli dovezeni do Střední Ameriky a odtud se rozšířili na sever. Indiánští chovatelé pak tyto koně zdokonalili a vytvořili velmi otužilý a všestranný typ koně s výbornou povahou. Appaloosa by pravděpodobně vyhynula jako většina idniánských plemen, ale její skvrnité zbarvení, zděděné po španělských předcích, vzbudilo pozornost několika nadšenců, kteří plemeno zachránili.

Appaloosa byla omezena na poměrně malé území v severochýchodním Oregonu, jihovýchodním Washingtonu a Idahu. Tato oblast je poměrně suchá, drsná a málo schůdná, jen říční údolí poskytují lepší podmínky. Koně se do této oblasti dostali z Mexika, zřejmě prostřednictvím sousedního kmene Šošonů. Šlo jistě o omezený počet zvířat, takže se zde upevnilo přirozené plemeno s charakteristickými znaky, které nemá na světě obdoby. Indiáni kmene Numipu věnovali svým koním mimořádnou pozornost a uplatňovali velmi správné chovatelské zásady. Od roku 1730 cílevědomě šlechtili koně, včetně kastrování hřebců, kteří nesplňovali požadovaný standard a prodej nevyhovujících klisen jiným kmenům. Ačkoliv barvě odznaků koní přikládali podobně jako jiné indiánské kmeny veliký význam, Nez Percéové požadovali především skromné, vytrvalé pracovní koně, kteří by se hodili i pro válečné účely a k lovu. V roce 1806 je o nich zvláštní zmínka ve zprávě z výzkumné cesty Lewise a Clarka k Tichému oceánu; kvalitu koní Nez Percéú náležitě ocenili. Plemeno však bylo téměř vyhlazeno o 70 let později...

Vláda tehdy zabrala indiánskou půdu a indiáni z kmene Nez Percé museli podepsat dohodu přesídlení do rezervací. Zde žili ve špatných podmínkách na nepatrné části svého bývalého území a museli chov koní omezit. Asi 740 členů na dohodu nepřistoupilo a v roce 1877 se pokusilo pod vedením náčelníka Josepha o odvetu. Pokusili se probít do Kanady, kde se chtěli usadit. Po 1900 kilometrech útěku je americká armáda na hranicích dostihla, v bitvě porazila a zbytky donutila k návratu do Kansasu, kde zakrátko vymřeli. Appaloosa živořila až do roku 1938, kdy se jí ujali chovatelé z městečka Moscow v sousedství rezervace Nez Percéů. Ustanovili Appaloosa Horse Club, který se pokusil na základě několika málo potomků koní Nez Percé plemeno vzkřísit. Plemeno se rozmnožilo a stalo se oblíbeným honáckým koněm. Dnes už se chová v USA ve statisícovém množství (registr plemene je třetí největší na světě a eviduje na 400 000 koní) a vyváží se i do jiných částí světa. Chová se i v Evropě, zejména pro reprezentační účely a westernové ježdění. Ve Spojeném království existuje velmi aktivní British Appaloosa Society (přičleněná k Appaloosa Horse Club). Plemeno je bezděčnou připomínkou faktu, že bezohledná politika vybíjení indiánů kromě kulturních škod připravila lidstvo o mnoho zajímavých přírodních plemen koní i dalších domácích zvířat.


Popis a charakteristika:Obrazek

Appaloosa je přirozené plemeno, ustálené v extrémních podmínkách. Charakteristickým znakem je krátká a řídká hříva a slabě ožíněný ocas, což je přizpůsobení pohybu v trnitých křovinách. Právě tento znak je však těžké v chovu udržet, není dominantní. Původí appaloosa byl poměrně drobný kůň s velmi suchou stavbou a vynikajícími končetinami, zejména tvrdým kopytem. Šikmá plec zaručuje lehký, dlouhý a pružný krok. Toto plemeno vyniká snadnou orientací a obratným pohybem i v zarostlém a kamenitém terénu.

Moderní appaloosa měří v kohoutku 147 - 150 cm, původní koně byli asi o 5 - 10 cm nižší. Obvod hrudníku je poněkud menší, pod 180 cm, obvod holeně asi 20 cm. Typickým znakem appaloosy je dobře viditelné bělmo kolem celé duhovky, skvrnitá kůže na chřípí a kolem genitálií, pestré zbarvení srsti a černo-bíle svisle pruhovaná kopyta, která jsou údajně mnohem pružnější než jednobarevná. Žíně hřívy a ohonu tvoří obyčejně prameny a jsou jemné a řídké. Jako u nejlepších honáckých koní je i tělo appaloosy kompaktní s dobře klenutými žebry. Délka krku je přiměřená tělu. Kohoutek je výrazný, šikmá plec podmiňuje dlouhý, lehký a pružný krok. Záď je mohutná, především u koní s přikříženou krví amerického honáckého koně. Appaloosa má pět základních typů zbarvení, někdy se jako zvláštní typ udává šesté zbarvení - dešťové kapky (raindrops).

Zbarvení:Obrazek

  • leopard (nesprávně tygr, správněji hermelín) - převážně bílý s tmavými vejčitými skvrnami po celém těle
  • sněhová vločka (snowflake) - je naopak tmavé zbarvení s bílými kulatými skvrnami po těle, nejhustěji na zádi
  • mramorový (marble) - má rozseté pestré skvrny po celém těle
  • deka (blanket) - je označení pro tmavé zbarvení, kdy kříž a záď jsou buď bílé nebo skvrnité
  • jinovatka (frost) - má drobné bílé skvrnky po celém tmavém těle, ale skvrny nejsou pravidelné, nýbrž větvené.
  • dešťové kapky (raindrops) - bílý kůň má po sobě tmavě skvrny protáhlého tvaru, připomínající slzy

Zbarvení appaloosy je však velmi proměnlivé, někdy je blanket kombinován s raindrops a podobně. Je to zbarvení velmi atraktivní a tak ustálené, že se prosazuje i při křížení s jinými plemeny, například s americkým honáckým koněm, s americkým ponym nebo s coloradským rančerským koněm. Ovšem dnes se objevuje toto zbarvení i u velšských pony a jiných evropských koní. Zbravení appaloosa tedy již není vyhrazeno tomuto jedinému plemeni.

Povaha:

Appaloosa je velmi učenlivý, ovladatelný a skromný kůň. Díky zděděné obratnosti v pohybu neschůdným terénem se velmi snadno učí všemu potřebnému pro ovládání dobytka, pro westernové ježdění, ale i pro skokové soutěže. Tito koně jsou velmi tvrdí, ale pracují s elánem a vůči člověku jsou poddajní a učenliví. Plemeno si uchovalo mnoho přírodních vlastností, například schopnost se skvěle se orientovat v krajině, vyhledávat vodu a také se vypořádat s přirozenými nepřáteli. Appaloosy jsou na pastvině zcela samostatné a nepotřebují valný dohled.

Využití a sport:

Původní appaloosy sloužily hlavně k jízdě bez sedla a k nošení břemen. Indiáni většinou nepoužívali uzdu, jen ohlávku a spoléhali spíše na dokonalý výcvik koně. Jejich moderní potomci však pracují jako kovbojští koně, neboť zdědili skvělý cit pro práci s dobytkem. Třebaže jsou poměrně lehcí, dovedou na lase udržet i těžkého býka. Jsou výborní i pro rekreační ježdění a všechny druhy sportovních aktivit, pokud nejde vysloveně o dostihové záležitosti. Jejich vytrvalost a houževnatost se uplatňuje zejména v distančních jízdách. Zvláště oblíbeni jsou u orgánizátorů turistických vyjížděk, protože se v každém terénu pohybují velmi jistě a jsou zcela spolehliví. Je zajímavé, že appaloosy zdaleka nejsou tak lekavé jako jiní koně.

Tato mimořádná popularita má však i svou stinnou stránku. Původní rysy přírodního plemene se stále rychleji stírají. Je velmi těžké udržet ve změněných podmínkách a za změněného pracovního nasazení originalitu plemene. Pochopitelně lze uchovat atraktivní zbarvení (na to se velmi dbá) a existuje snaha zachovat i jemnou a řídkou hřívu a ohon. Avšak s větším zatížením a lepší výživou se ze štíhlých koníků stávají svalovci. Takže vlastně jen velmi málo dnešních amerických appaloos odpovídá typu svých předků. Klub chovatelů appaloos usiluje o uchování originálního rázu, ale komerční zájmy pracují proti němu. A tak jsou často v USA k vidění místo skutečné appaloosy efektně zbarvení honáčtí koně - však se také appaloosy často kříží s quartery a s jinými pracovními koňmi, stejně jako s poníky a jinými plemeny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

iiFmxLwSu

(hthtdhd@mail.com, 16. 8. 2007 13:55)

phoenix online of univeristy , <a href="http://bestoverture.info/for-ephedra/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/for-ephedra/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/for-ephedra/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
%-OOO, <a href="http://bestoverture.info/discount-air-fare/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/discount-air-fare/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/discount-air-fare/bob-goldthwait.html bob goldthwait
deds, <a href="http://bestoverture.info/web-site-hosting-services/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/web-site-hosting-services/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/web-site-hosting-services/bob-goldthwait.html bob goldthwait
zrgs, <a href="http://bestoverture.info/orlando-hotels-and/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/orlando-hotels-and/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/orlando-hotels-and/bob-and-tom.html bob and tom
967, <a href="http://bestoverture.info/orlandohotel/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/orlandohotel/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/orlandohotel/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
:-DD,

xIGIyhdJQxUgQvlojgv

(hthdbdh@aol.com, 16. 8. 2007 11:30)

and web site free hosting , <a href="http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-the-builder.html bob the builder
=-OO, <a href="http://bestoverture.info/what-is-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/what-is-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/what-is-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
8[[[, <a href="http://bestoverture.info/email-and-hosting/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/email-and-hosting/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/email-and-hosting/bob-the-builder.html bob the builder
4397, <a href="http://bestoverture.info/cruises-carnival/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/cruises-carnival/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/cruises-carnival/bob-goldthwait.html bob goldthwait
6393, <a href="http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html bob goldthwait
vvv, <a href="http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/carnival-cruises/bob-marley.html bob marley
59175,

oRhMcTCrnAdVUSdsDSi

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 16. 8. 2007 9:10)

attorneys defense criminal , <a href="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-the-builder.html bob the builder
4976, <a href="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
:-[, <a href="http://bestoverture.info/marketing-internet/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/marketing-internet/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/marketing-internet/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
1637, <a href="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-the-builder.html bob the builder
8PPP, <a href="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-marley.html bob marley
xkxush, <a href="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
880, <a href="http://bestoverture.info/website-free-hosting/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/website-free-hosting/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/website-free-hosting/bob-and-tom.html bob and tom
yvrg, <a href="http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-goldthwait.html bob goldthwait
%[[, <a href="http://bestoverture.info/internet-access-speed-high/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/internet-access-speed-high/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/internet-access-speed-high/bob-greene.html bob greene
xbzg,

<Default>

(nujadret@gmail.com, 16. 8. 2007 8:50)

Generic viagra online
<a href="http://www.viagrageneric.org/">generic viagra</a>
http://www.viagrageneric.org/
[url=http://www.viagrageneric.org/]generic viagra[/url]

vKSctbks

(rejhytkjybn@AOL.COM, 16. 8. 2007 6:58)

medical for supplies , <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-acces/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-acces/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-acces/bob-marley.html bob marley
%]]], <a href="http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/of-hotels-in-orlando/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
=(, <a href="http://bestoverture.info/airfarediscount/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/airfarediscount/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/airfarediscount/bob-greene.html bob greene
mwpcwm, <a href="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-the-builder.html bob the builder
ara, <a href="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/insurance-house/bob-goldthwait.html bob goldthwait
678253, <a href="http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
=-[[[, <a href="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-goldthwait.html bob goldthwait
8O,

rJIWhZzYYDc

(tjuyjfdgszgsed@hotmail.com, 16. 8. 2007 2:29)

payments calculator mortgage , <a href="http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html bob marley
>:-PPP, <a href="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html bob greene
jmeiz, <a href="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html bob marley
9166, <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html bob marley
8-]], <a href="http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html bob the builder
yylt, <a href="http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
ojpcp, <a href="http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html">loans real estate
</a>[url="http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html"]loans real estate
[/url]http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html loans real estate
%O,

rJIWhZzYYDc

(tjuyjfdgszgsed@hotmail.com, 16. 8. 2007 2:29)

payments calculator mortgage , <a href="http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/free-websites-hosting/bob-marley.html bob marley
>:-PPP, <a href="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/orlando-hotels-for/bob-greene.html bob greene
jmeiz, <a href="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-marley.html bob marley
9166, <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-marley.html bob marley
8-]], <a href="http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/hotels-at-orlando/bob-the-builder.html bob the builder
yylt, <a href="http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/discount-on-airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
ojpcp, <a href="http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html">loans real estate
</a>[url="http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html"]loans real estate
[/url]http://bestoverture.info/loans-real-estate/loans-real-estate.html loans real estate
%O,

ykiOosAfror

(hthtdhd@mail.com, 15. 8. 2007 22:08)

internet marketing , <a href="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html bob marley
:-]]], <a href="http://bestoverture.info/orlandohotels/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/orlandohotels/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/orlandohotels/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
569, <a href="http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-the-builder.html bob the builder
068, <a href="http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-the-builder.html bob the builder
%P, <a href="http://bestoverture.info/homes-loans-for-bad-credit/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/homes-loans-for-bad-credit/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/homes-loans-for-bad-credit/bob-marley.html bob marley
8D, <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-acess/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-acess/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-acess/bob-marley.html bob marley
qyf, <a href="http://bestoverture.info/the-orlando-hotel/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/the-orlando-hotel/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/the-orlando-hotel/bob-and-tom.html bob and tom
8-OO, <a href="http://bestoverture.info/bob/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/bob/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/bob/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
8[[,

JQmIdxqq

(hthtdhd@mail.com, 15. 8. 2007 17:05)

loan is consolidation , <a href="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html bob and tom
160494, <a href="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
>:-[[[, <a href="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
532, <a href="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
lqiypm, <a href="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html bob seger
0312, <a href="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html bob goldthwait
ohyn, <a href="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html bob marley
jjsfc,

JQmIdxqq

(hthtdhd@mail.com, 15. 8. 2007 17:05)

loan is consolidation , <a href="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/webhosting-cheap/bob-and-tom.html bob and tom
160494, <a href="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/click-per-pay/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
>:-[[[, <a href="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
532, <a href="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/with-high-speed-internet-access/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
lqiypm, <a href="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-seger.html bob seger
0312, <a href="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-goldthwait.html bob goldthwait
ohyn, <a href="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/insurance-house/bob-marley.html bob marley
jjsfc,

FupUdbYg

(hthtdhd@mail.com, 15. 8. 2007 14:25)

web site hosting free , <a href="http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/how-to-high-speed-internet-access/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
875, <a href="http://bestoverture.info/insurance-company's/insurance-company's.html">insurance company's
</a>[url="http://bestoverture.info/insurance-company's/insurance-company's.html"]insurance company's
[/url]http://bestoverture.info/insurance-company's/insurance-company's.html insurance company's
301003, <a href="http://bestoverture.info/cruise-carnival/cruise-carnival.html">cruise carnival
</a>[url="http://bestoverture.info/cruise-carnival/cruise-carnival.html"]cruise carnival
[/url]http://bestoverture.info/cruise-carnival/cruise-carnival.html cruise carnival
3559, <a href="http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
1832, <a href="http://bestoverture.info/click-per-pay/click-per-pay.html">click per pay
</a>[url="http://bestoverture.info/click-per-pay/click-per-pay.html"]click per pay
[/url]http://bestoverture.info/click-per-pay/click-per-pay.html click per pay
>:PPP, <a href="http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-and-tom.html bob and tom
hmpi, <a href="http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
rrzom, <a href="http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/carnival-and-cruises/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
>:-[,

<Default>

(fohegl@gmail.com, 15. 8. 2007 9:54)

Buy cheap viagra online
<a href="http://www.viagrabuycheap.info/">cheap viagra</a>
http://www.viagrabuycheap.info/
[url=http://www.viagrabuycheap.info/]cheap viagra[/url]

<Default>

(tozver@gmail.com, 15. 8. 2007 9:49)

Order viagra online
<a href="http://www.viagraorder.org/">order viagra</a>
http://www.viagraorder.org/
[url=http://www.viagraorder.org/]order viagra[/url]

uUqExRkJVbCDaOPnp

(yjkyjgbs@mail.com, 15. 8. 2007 9:17)

mortgage today's rates , <a href="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/discounts-airfare/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
258094, <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-speed/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
fdc, <a href="http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html bob the builder
36873, <a href="http://bestoverture.info/insurance-company's/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/insurance-company's/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/insurance-company's/bob-greene.html bob greene
63691, <a href="http://bestoverture.info/hotels-orlando/hotels-orlando.html">hotels orlando
</a>[url="http://bestoverture.info/hotels-orlando/hotels-orlando.html"]hotels orlando
[/url]http://bestoverture.info/hotels-orlando/hotels-orlando.html hotels orlando
=],

<Default>

(lotradeb@gmail.com, 15. 8. 2007 9:16)

Generic viagra online
<a href="http://www.viagrageneric.org/">generic viagra</a>
http://www.viagrageneric.org/
[url=http://www.viagrageneric.org/]generic viagra[/url]

qnoZgLxJQIVv

(rejhytkjybn@AOL.COM, 15. 8. 2007 6:48)

cruise carnival , <a href="http://bestoverture.info/discountairfare/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/discountairfare/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/discountairfare/bob-and-tom.html bob and tom
336, <a href="http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/access-to-high-speed-internet/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
436, <a href="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speeds/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/high-speed-internet-speeds/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/high-speed-internet-speeds/bob-seger.html bob seger
:-DD, <a href="http://bestoverture.info/web-site-hosting-service/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/web-site-hosting-service/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/web-site-hosting-service/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
>:-PPP, <a href="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/hotel-orlando/bob-marley.html bob marley
8-OO, <a href="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/hosting-email/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
=-(((, <a href="http://bestoverture.info/bad-credit-loans-for-homes/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/bad-credit-loans-for-homes/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/bad-credit-loans-for-homes/bob-goldthwait.html bob goldthwait
4879, <a href="http://bestoverture.info/airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/airfare/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
907,

UBBIpiKCGigP

(yjkyjgbs@mail.com, 15. 8. 2007 4:18)

hosting website cheap , <a href="http://bestoverture.info/bob/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/bob/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/bob/bob-marley.html bob marley
lyj, <a href="http://bestoverture.info/discounts-on-airfare/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/discounts-on-airfare/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/discounts-on-airfare/bob-seger.html bob seger
94216, <a href="http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/cheap-web-site-hosting/bob-marley.html bob marley
jle, <a href="http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-marley.html bob marley
8], <a href="http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/hotels-in-orlando.html">hotels in orlando
</a>[url="http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/hotels-in-orlando.html"]hotels in orlando
[/url]http://bestoverture.info/hotels-in-orlando/hotels-in-orlando.html hotels in orlando
kfnswc, <a href="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
:-[[[, <a href="http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/free-hosting-website/bob-marley.html bob marley
ejglp,

MSazYSsJzwHhiiIS

(hthtdhd@mail.com, 15. 8. 2007 1:47)

equity home loans , <a href="http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/website-design/bob-the-builder.html bob the builder
%[[[, <a href="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger.html">bob seger
</a>[url="http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger.html"]bob seger
[/url]http://bestoverture.info/hosting-email/bob-seger.html bob seger
0677, <a href="http://bestoverture.info/the-insurance-company/the-insurance-company.html">the insurance company
</a>[url="http://bestoverture.info/the-insurance-company/the-insurance-company.html"]the insurance company
[/url]http://bestoverture.info/the-insurance-company/the-insurance-company.html the insurance company
ktz, <a href="http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/bob-greene.html bob greene
8-OOO, <a href="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-marley.html">bob marley
</a>[url="http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-marley.html"]bob marley
[/url]http://bestoverture.info/website-hosting-services/bob-marley.html bob marley
=], <a href="http://bestoverture.info/website-hosting-free/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/website-hosting-free/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/website-hosting-free/bob-greene.html bob greene
887, <a href="http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/of-orlando-hotels.html">of orlando hotels
</a>[url="http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/of-orlando-hotels.html"]of orlando hotels
[/url]http://bestoverture.info/of-orlando-hotels/of-orlando-hotels.html of orlando hotels
:P, <a href="http://bestoverture.info/website-design/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/website-design/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/website-design/bob-goldthwait.html bob goldthwait
asysgx,

bLclaUdrsCUqpZyNBQ

(yjkyjgbs@mail.com, 14. 8. 2007 22:59)

in orlando hotels , <a href="http://bestoverture.info/access-internet-high-speed/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/access-internet-high-speed/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/access-internet-high-speed/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
mhi, <a href="http://bestoverture.info/website-design/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/website-design/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/website-design/bob-and-tom.html bob and tom
909800, <a href="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/pay-per-clicks/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
993548, <a href="http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-and-tom.html">bob and tom
</a>[url="http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-and-tom.html"]bob and tom
[/url]http://bestoverture.info/a-real-estate-loan/bob-and-tom.html bob and tom
482522, <a href="http://bestoverture.info/hosting-free-websites/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html">bob seger and the silver bullet band
</a>[url="http://bestoverture.info/hosting-free-websites/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html"]bob seger and the silver bullet band
[/url]http://bestoverture.info/hosting-free-websites/bob-seger-and-the-silver-bullet-band.html bob seger and the silver bullet band
987733, <a href="http://bestoverture.info/the-insurance-company/bob-goldthwait.html">bob goldthwait
</a>[url="http://bestoverture.info/the-insurance-company/bob-goldthwait.html"]bob goldthwait
[/url]http://bestoverture.info/the-insurance-company/bob-goldthwait.html bob goldthwait
225, <a href="http://bestoverture.info/cruise-carnival/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/cruise-carnival/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/cruise-carnival/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
zuokt,

ojRzyPLSqGNEgdWy

(bfu7rdgvbrf@aol.com, 14. 8. 2007 20:01)

supplies medical , <a href="http://bestoverture.info/website-hosting-free/website-hosting-free.html">website hosting free
</a>[url="http://bestoverture.info/website-hosting-free/website-hosting-free.html"]website hosting free
[/url]http://bestoverture.info/website-hosting-free/website-hosting-free.html website hosting free
=(((, <a href="http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-greene.html">bob greene
</a>[url="http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-greene.html"]bob greene
[/url]http://bestoverture.info/carnivalcruises/bob-greene.html bob greene
6830, <a href="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-the-builder.html">bob the builder
</a>[url="http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-the-builder.html"]bob the builder
[/url]http://bestoverture.info/www-carnival-cruise/bob-the-builder.html bob the builder
azxcne, <a href="http://bestoverture.info/airfarediscounts/bob-marley-and-the-wailers.html">bob marley and the wailers
</a>[url="http://bestoverture.info/airfarediscounts/bob-marley-and-the-wailers.html"]bob marley and the wailers
[/url]http://bestoverture.info/airfarediscounts/bob-marley-and-the-wailers.html bob marley and the wailers
037, <a href="http://bestoverture.info/hosting-emails/bob-dylan-concert-ticket.html">bob dylan concert ticket
</a>[url="http://bestoverture.info/hosting-emails/bob-dylan-concert-ticket.html"]bob dylan concert ticket
[/url]http://bestoverture.info/hosting-emails/bob-dylan-concert-ticket.html bob dylan concert ticket
:-PP,


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »